Mercedes-Benz Actros LH volume semitrailer "A. Wirzius"
Product number:
155762
Listprice:
24,50 €
The forwarding company was founded in 1946. Already then, the company’s goal was to take-over heavy cargo. And still today, the company from Cologne operates special- and volume transports. Realized as model was a three-axle Mercedes-Benz Actros LH02 tractor with a four-axle Meusburger curtain tarp trailer. The tractor is authentically imprinted and sans wind deflection spoilers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | A. Wirzius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | May/June 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company was founded in 1946. Already then, the company’s goal was to take-over heavy cargo. And still today, the company from Cologne operates special- and volume transports. Realized as model was a three-axle Mercedes-Benz Actros LH02 tractor with a four-axle Meusburger curtain tarp trailer. The tractor is authentically imprinted and sans wind deflection spoilers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | A. Wirzius |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89 g |
| Release Date | May/June 2009 |