Mercedes-Benz Actros LH tarp curtain semitrailer "Hintzen"
Product number:
243988
Listprice:
19,50 €
The forwarding company Hintzen has been offering „more than driving“ for over 100 years. The company’s fleet in Eschweiler solely consists of Mercedes-Benz vehicles like this Actros, which was produced exclusively for a Herpa retailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hintzen Eschweiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/1999 |
| Limited quantity | over 3000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Hintzen has been offering „more than driving“ for over 100 years. The company’s fleet in Eschweiler solely consists of Mercedes-Benz vehicles like this Actros, which was produced exclusively for a Herpa retailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hintzen Eschweiler |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/1999 |
| Limited quantity | over 3000 |