Mercedes-Benz Actros LH tank semitrailer "Nordtank"
Product number:
065405
Listprice:
11,00 €
Collectors of the tiny scale N (1/106th) will be pleased about the release of this new Talke Tank Semitrialer. The new scale model is presented in the company colors of the Nordtank TransportationCompany and is an excellent enhancement to any N-Scale train set or diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Nordtank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Collectors of the tiny scale N (1/106th) will be pleased about the release of this new Talke Tank Semitrialer. The new scale model is presented in the company colors of the Nordtank TransportationCompany and is an excellent enhancement to any N-Scale train set or diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Nordtank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 26 g |
| Release Date | November/December 2006 |