Mercedes-Benz Actros LH silo semitrailer "Hammer / Alemania Aachen"
Product number:
301411
Listprice:
34,50 €
The forwarder Hammer from Aachen is sponsor of the soccer club Alemania Aachen which is promoted on a silo semitrailer. A small edition of the miniature model, produced for Hammer, with the elaborately designed silo trailer is also delivered to retail.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hammer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Hammer from Aachen is sponsor of the soccer club Alemania Aachen which is promoted on a silo semitrailer. A small edition of the miniature model, produced for Hammer, with the elaborately designed silo trailer is also delivered to retail.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hammer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |