Mercedes-Benz Actros LH silo semi trailer "Michels"
Product number:
156424
Listprice:
24,50 €
In 1938, the forwarding company was founded by Karl Michels, who operated the vehicle himself. Initially, he transported clay with a light truck for railway shipping before he purchased two additional trucks with trailers in 1950. Until 1974, the company was continuously expanded and long-distance transports were operated in Europe. A 60,000 square meter area in Meudt in the Westerwald provides room for parking- and storage areas.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1938, the forwarding company was founded by Karl Michels, who operated the vehicle himself. Initially, he transported clay with a light truck for railway shipping before he purchased two additional trucks with trailers in 1950. Until 1974, the company was continuously expanded and long-distance transports were operated in Europe. A 60,000 square meter area in Meudt in the Westerwald provides room for parking- and storage areas.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Michels |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |