Mercedes-Benz Actros LH rigid tractor, traffic white
Product number:
155168-003
Listprice:
11,50 €
The Actros L08, a mold novelty presented at the IAA in Hannover, will also be offered as a fully-covered solo tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.8 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Actros L08, a mold novelty presented at the IAA in Hannover, will also be offered as a fully-covered solo tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | traffic white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 35.8 g |
| Release Date | March/April 2013 |