Mercedes-Benz Actros LH rigid tractor "Chromline"
Product number:
152952
Listprice:
11,50 €
The chrome package, which is now available for Actros trailers in the 1/87 scale is very striking. Next to a chrome colored fender grill edge, the set also contains a chromed spoiler lip. The model will be released in red at first.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red fire red night blue enzian blue blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The chrome package, which is now available for Actros trailers in the 1/87 scale is very striking. Next to a chrome colored fender grill edge, the set also contains a chromed spoiler lip. The model will be released in red at first.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Red fire red night blue enzian blue blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36 g |
| Release Date | January/February 2007 |