Mercedes-Benz Actros LH rigid tractor, 3a with chromium plated panneling
Product number:
155571
Listprice:
16,00 €
This spectacular mold novelty of the three-axle tractor with chromium covering is already known from the Truck’n Roll tractor of the last new releases 2008. An ideal addition for every collection and an outstanding base model for various conversions.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This spectacular mold novelty of the three-axle tractor with chromium covering is already known from the Truck’n Roll tractor of the last new releases 2008. An ideal addition for every collection and an outstanding base model for various conversions.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 45 g |
| Release Date | March/April 2009 |