Mercedes-Benz Actros LH rigid tractor, 3a "Truck 'n' Roll" (NL)
Product number:
110310
Listprice:
34,50 €
Original of this model was a vehicle which Mercedes-Benz exhibited at the RAI fair, which takes-place annually in Amsterdam. The forwarding company Erhard & Verkoren from the Netherlands has taken over the vehicle. The model does not only feature the great multi-color design but also the new chassis covering as well as other new details.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Truck`n Roll Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Original of this model was a vehicle which Mercedes-Benz exhibited at the RAI fair, which takes-place annually in Amsterdam. The forwarding company Erhard & Verkoren from the Netherlands has taken over the vehicle. The model does not only feature the great multi-color design but also the new chassis covering as well as other new details.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Truck`n Roll Niederlande |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 68 x 70 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2008 |