Mercedes-Benz Actros LH refrigerated box trailer "Edith & Marcel" (F)
Product number:
121514
Listprice:
59,00 €
The French transport company Trans CMG had the artist Isabell Chrysalid design a semitrailer with the histories of the singer Edith Piaf and the boxer Marcel Cerdan. The brilliant motifs on the entirely green-gold metallic Herpa model were printed in the elaborate raster process. The model will be delivered in the wellknown showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edith & Marcel Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green gold metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The French transport company Trans CMG had the artist Isabell Chrysalid design a semitrailer with the histories of the singer Edith Piaf and the boxer Marcel Cerdan. The brilliant motifs on the entirely green-gold metallic Herpa model were printed in the elaborate raster process. The model will be delivered in the wellknown showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Edith & Marcel Frankreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green gold metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 264.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |