Mercedes-Benz Actros LH refrigerated box trailer "Amberg Truck/Betzold"
Product number:
120869
Listprice:
49,90 €
In cooperation with the Betzold Transportation Company and his home town Amberg, the airbrush artist Rüdiger Fieber has created a fascinating new showtruck. The original vehicle was presented to the public in July during a festival in Amberg.The Herpa miniature is now available at Herpa dealers, released in the Private-Collection series in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Betzold Amberg Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | September/October 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In cooperation with the Betzold Transportation Company and his home town Amberg, the airbrush artist Rüdiger Fieber has created a fascinating new showtruck. The original vehicle was presented to the public in July during a festival in Amberg.The Herpa miniature is now available at Herpa dealers, released in the Private-Collection series in a limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Betzold Amberg Truck |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 270 g |
| Release Date | September/October 2006 |