Mercedes-Benz Actros LH refrigerated box semitrailer "Henglein-Wichtel III", PC
Product number:
120821
Listprice:
49,90 €
Walter Rosner did it again, for the third time. The “Wichtel” Truck Number 3 is here. The tractor design is a modification based on the Henglein Wichtel Truck number 1. The semitrailer has been completely redesigned and painted with brand new motifs early 2006. The Herpa model is released in a Private-Showcase in a one-time limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | May/June 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Walter Rosner did it again, for the third time. The “Wichtel” Truck Number 3 is here. The tractor design is a modification based on the Henglein Wichtel Truck number 1. The semitrailer has been completely redesigned and painted with brand new motifs early 2006. The Herpa model is released in a Private-Showcase in a one-time limited edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Henglein |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Release Date | May/June 2006 |