Mercedes-Benz Actros LH refrigerated box semitrailer "Dachser"
Product number:
065696
Listprice:
19,50 €
The internationally active company Dachser provided the original for a new TT 1/120 scale model. The model is equipped with a cooling unit at the trailer’s front end and was printed true-to-the-original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The internationally active company Dachser provided the original for a new TT 1/120 scale model. The model is equipped with a cooling unit at the trailer’s front end and was printed true-to-the-original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Dachser |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | March/April 2010 |