Mercedes-Benz Actros LH Pendel-X low-boy semitrailer with load "Hegmann Transit"
Product number:
157476
Listprice:
42,50 €
The coal and feeding stuff business, founded by Karl Hegmann in 1920 has meanwhile become today’s Internationale Spedition & Schwertransporte Hegmann Transit GmbH with locations in Sonsbeck and Wuppertal. We release a H0 special transporter with a four-axle Actros and a Nooteboom Pendel-X trailer with interdolly, loaded with large goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hegmann Transit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 268 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The coal and feeding stuff business, founded by Karl Hegmann in 1920 has meanwhile become today’s Internationale Spedition & Schwertransporte Hegmann Transit GmbH with locations in Sonsbeck and Wuppertal. We release a H0 special transporter with a four-axle Actros and a Nooteboom Pendel-X trailer with interdolly, loaded with large goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hegmann Transit |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 120 x 75 mm |
| Weight | 268 g |
| Release Date | September/October 2010 |