Mercedes-Benz Actros LH Lowliner semitrailer "Lynen / Mallorca Express"
Product number:
157124
Listprice:
24,50 €
The forwarding company Lynen-Logistik from Aldenhoven near Aachen operates a very special fleet called „Mallorca-Express“ for the daily line operation from Germany to Mallorca. Currently, the fleet consists of 25 own vehicles. Original for the Herpa model was a white Actros LH volume curtain tarp semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lynen Mallorca-Express |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | May/June 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Lynen-Logistik from Aldenhoven near Aachen operates a very special fleet called „Mallorca-Express“ for the daily line operation from Germany to Mallorca. Currently, the fleet consists of 25 own vehicles. Original for the Herpa model was a white Actros LH volume curtain tarp semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Lynen Mallorca-Express |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | May/June 2010 |