Mercedes-Benz Actros LH low boy semitrailer with concrete half-shell "Vossmann"
Product number:
302470
Listprice:
45,00 €
The forwarder Vossmann from Prinzhöfte near Bremen was established in 1988 and mainly specializes in heavy loads. Next to Volvo, many Mercedes-Benz rigid tractors are operated as well. We release the miniature model of a Pendel-X semitrailer loaded with a concrete half-shell for a wind power plant.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vossmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 119 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Vossmann from Prinzhöfte near Bremen was established in 1988 and mainly specializes in heavy loads. Next to Volvo, many Mercedes-Benz rigid tractors are operated as well. We release the miniature model of a Pendel-X semitrailer loaded with a concrete half-shell for a wind power plant.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Vossmann |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 380 x 76 x 50 mm |
| Weight | 119 g |
| Release Date | July/August 2013 |