Mercedes-Benz Actros LH low boy semitrailer with 16 axles "Schwandner"
Product number:
159579
Listprice:
39,50 €
The 1,000th Titan rigid tractor as well as the follow-up model were delivered to Schwandner Logistik from Pfreimd in Bavaria. Herpa realizes this rigid tractor with ballast platform and 16 drawn center lines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwandner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 75 x 50 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The 1,000th Titan rigid tractor as well as the follow-up model were delivered to Schwandner Logistik from Pfreimd in Bavaria. Herpa realizes this rigid tractor with ballast platform and 16 drawn center lines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schwandner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 75 x 50 mm |
| Weight | 150 g |
| Release Date | March/April 2012 |