Mercedes-Benz Actros LH jumbo tank semitrailer "Nutriswiss"
Product number:
294935
Listprice:
32,50 €
The Swiss food company „Nutriswiss“ mainly produces bakery and sponge cake products like spreads, candies or chocolate coating, but also feeding stuff and cosmetics. For the delivery of products to known brands, Nutriswiss inter alia operates this semitrailer. The model was originally produced for Swiss toy and model shops only.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nutriswiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Swiss food company „Nutriswiss“ mainly produces bakery and sponge cake products like spreads, candies or chocolate coating, but also feeding stuff and cosmetics. For the delivery of products to known brands, Nutriswiss inter alia operates this semitrailer. The model was originally produced for Swiss toy and model shops only.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nutriswiss |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 12/2009 |
| Limited quantity | 500 |