Mercedes-Benz Actros LH interchangeable container trailer "Nordtank"
Product number:
156608
Listprice:
26,50 €
The already known forwarder Nordtank from Uetze-Dollbergen is part of the over 50 year old Sterman company group, which is mainly specialized in transporting liquid goods. The model is loaded with a 20ft. tank container. The trailer is a so-called central-axle with two axles in the chassis center (tandem trailer).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nordtank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The already known forwarder Nordtank from Uetze-Dollbergen is part of the over 50 year old Sterman company group, which is mainly specialized in transporting liquid goods. The model is loaded with a 20ft. tank container. The trailer is a so-called central-axle with two axles in the chassis center (tandem trailer).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nordtank |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |