Mercedes-Benz Actros LH heavy-duty tractor, yellow orange
Product number:
156615-002
Listprice:
16,00 €
The Mercedes-Benz Actros LH 08 will be released as neutral „civilian“ semitrailer. The model is equipped with an encased heavy load tower. It is a mold novelty since the chassis and the tower encasing were redesigned.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Mercedes-Benz Actros LH 08 will be released as neutral „civilian“ semitrailer. The model is equipped with an encased heavy load tower. It is a mold novelty since the chassis and the tower encasing were redesigned.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | yellow orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |