Mercedes-Benz Actros LH heavy duty rigid tractor "DioramaReady"
Product number:
461641
Listprice:
34,50 €
The head and taillights on all vehicles are illuminated by the factory-installed electronics. On the Mercedes-Benz Sprinter of the state police and the Mercedes-Benz Actros heavy load truck also the signal lights feature that function.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.8 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The head and taillights on all vehicles are illuminated by the factory-installed electronics. On the Mercedes-Benz Sprinter of the state police and the Mercedes-Benz Actros heavy load truck also the signal lights feature that function.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | tractor (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.8 g |
| Release Date | September/October 2013 |