Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Wandt"
Product number:
065641
Listprice:
19,50 €
After the already delivered truck models, Herpa releases more model trucks for the TT-track fans. Included are two curtain tarp semitrailers, one of the forwarder Wandt from Braunschweig and one of the forwarder Sachsentrans from Zwickau.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the already delivered truck models, Herpa releases more model trucks for the TT-track fans. Included are two curtain tarp semitrailers, one of the forwarder Wandt from Braunschweig and one of the forwarder Sachsentrans from Zwickau.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | July/August 2009 |