Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Eichenlaub"
Product number:
158848
Listprice:
24,50 €
The forwarder Eichenlaub from Herxheim near Karlsruhe operates over 40 truck-trailer combinations in international long-distance traffic. The model is released with the Mercedes-Benz Actros LH 08 rigid tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eichenlaub |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Eichenlaub from Herxheim near Karlsruhe operates over 40 truck-trailer combinations in international long-distance traffic. The model is released with the Mercedes-Benz Actros LH 08 rigid tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Eichenlaub |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | September/October 2011 |