Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Angleitner"
Product number:
288651
Listprice:
32,50 €
Angleitner is based in St. Martin at the Innkreis in Austria. A subsidiary is also located in Salzweg, near Passau in Bavaria. For daily logistics operations, the company mainly operates curtain canvas semitrailers, mega-trailers, dumpers but also flatbed trailers. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Angleitner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Production date | 03/2011 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Angleitner is based in St. Martin at the Innkreis in Austria. A subsidiary is also located in Salzweg, near Passau in Bavaria. For daily logistics operations, the company mainly operates curtain canvas semitrailers, mega-trailers, dumpers but also flatbed trailers. A partial edition of this exclusive model is now also available from Herpa eXtra online shopping.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Angleitner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Turquoise |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Production date | 03/2011 |
| Limited quantity | 500 |