Mercedes-Benz Actros LH container trailer "Verhoek" (NL)
Product number:
156325
Listprice:
24,50 €
In 1953, Gijsbert Verhoek began in the Dutch Genemuiden as a one-man company with horse and carriage. Today, Verhoek is a company group with 600 employees, eleven subsidiaries in various countries and a fleet of 400 vehicles and 500 containers. The Herpa model is loaded with an extra-long 45 ft. container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Verhoek |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1953, Gijsbert Verhoek began in the Dutch Genemuiden as a one-man company with horse and carriage. Today, Verhoek is a company group with 600 employees, eleven subsidiaries in various countries and a fleet of 400 vehicles and 500 containers. The Herpa model is loaded with an extra-long 45 ft. container.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Verhoek |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |