Mercedes-Benz Actros LH chromium plated tank semitrailer "Bertschi" (CH)
Product number:
065498
Listprice:
11,00 €
For the n-scale fans, another interesting model is released. The original of this Actros LH tank semitrailer was designed of the Swiss forwarding company Bertschi. By the way: The wheels are moveable and the trailer can be separated from the tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Bertschi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For the n-scale fans, another interesting model is released. The original of this Actros LH tank semitrailer was designed of the Swiss forwarding company Bertschi. By the way: The wheels are moveable and the trailer can be separated from the tractor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Bertschi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 27.2 g |
| Release Date | July/August 2007 |