Mercedes-Benz Actros LH chromium plated semitrailer "Benninger & Föll"
Product number:
158893
Listprice:
29,50 €
The fowarders Benninger and Föll have combined their resources in 2003 to establish Benninger and Föll Liquid Logistics in Heilbronn. The MB Actros model pulls a chrome-plated provisions-tank trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Benninger & Föll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fowarders Benninger and Föll have combined their resources in 2003 to establish Benninger and Föll Liquid Logistics in Heilbronn. The MB Actros model pulls a chrome-plated provisions-tank trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Benninger & Föll |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red chrome |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 72 g |
| Release Date | September/October 2011 |