Mercedes-Benz Actros LH chrome tank semitrailer "Bermes"
Product number:
065863
Listprice:
16,50 €
The tank forwarder Bermes is based in North-Rhine Westphalia. The Mercedes-Benz Actros pulls a chrome-plated tank trailer featuring the design of the Willich-based forwarding company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Bermes Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The tank forwarder Bermes is based in North-Rhine Westphalia. The Mercedes-Benz Actros pulls a chrome-plated tank trailer featuring the design of the Willich-based forwarding company.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Bermes Spedition |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 110 x 38 x 25 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2012 |