Mercedes-Benz Actros LH cement-part transporter"Otto Spedition"
Product number:
301176
Listprice:
27,50 €
In Bennekenstein, Harz, the forwarder Otto is based, which solves nearly any transport problem with various vehicles. The first released Herpa miniature model is a Mercedes-Benz Actros with an inloader trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Otto |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Bennekenstein, Harz, the forwarder Otto is based, which solves nearly any transport problem with various vehicles. The first released Herpa miniature model is a Mercedes-Benz Actros with an inloader trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Otto |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 75 g |
| Release Date | September/October 2012 |