Mercedes-Benz Actros LH canvas semitrailer "Wiedmann & Winz"
Product number:
452434
Listprice:
9,50 €
The forwarding company Wiedmann & Winz located in Bad Überkingen in the state of Baden-Württemberg is one of the leading logistic companies in Southern Germany - over 150 vehicles and 180 employees are travelling on Europe's roads every day for the customers of Wiedmann & Winz. This exclusive model was produced for the company as a corporate give-away and is now available through Herpa eXtra in a limited quantity.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wiedmann & Winz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 80 x 50 mm |
| Weight | 121 g |
| Production date | 10/2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Wiedmann & Winz located in Bad Überkingen in the state of Baden-Württemberg is one of the leading logistic companies in Southern Germany - over 150 vehicles and 180 employees are travelling on Europe's roads every day for the customers of Wiedmann & Winz. This exclusive model was produced for the company as a corporate give-away and is now available through Herpa eXtra in a limited quantity.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wiedmann & Winz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 80 x 50 mm |
| Weight | 121 g |
| Production date | 10/2008 |