Mercedes-Benz Actros LH canvas semitrailer "Ottensmann"
Product number:
151795
Listprice:
22,50 €
The Ottensmann company is based in Hagen, and specialized in the transportation of steel products. Following the release of the MB Actros LH interchangeable trailer, here comes a new semitrailer with a four-axle tarp semitrailer, carrying the company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ottensmann Hagen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | November/December 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ottensmann company is based in Hagen, and specialized in the transportation of steel products. Following the release of the MB Actros LH interchangeable trailer, here comes a new semitrailer with a four-axle tarp semitrailer, carrying the company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ottensmann Hagen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86.7 g |
| Release Date | November/December 2005 |