Mercedes-Benz Actros LH bulk volume trailer "Fehrenkötter"
Product number:
151528
Listprice:
22,50 €
The Fehrenkötter transportation company is based in Ladberg near Münster. The company has specialized in logistics, transportation of farming equipment,construction material distribution, heavy-duty loads, and warehousing. Further branches can be found in Bad Griesbach and Halle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fehrenkötter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | September/October 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Fehrenkötter transportation company is based in Ladberg near Münster. The company has specialized in logistics, transportation of farming equipment,construction material distribution, heavy-duty loads, and warehousing. Further branches can be found in Bad Griesbach and Halle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fehrenkötter |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 94 g |
| Release Date | September/October 2005 |