Mercedes-Benz Actros LH bulk volume semitrailer "Mahlstedt"
Product number:
154260
Listprice:
24,00 €
The forwarding company Mahlstedt from Delmenhorst was founded 30 years ago as a one-man company. In 2007, the medium-sized company with 65 staff members and almost 50 vehicle units transported maritime containers, paper, steel and machinery. The model is a three-axle Mercedes-Benz Actros tractor with forward-stroke axle and a five-axle Meusburger trailer with curtain canvas.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mahlstedt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Mahlstedt from Delmenhorst was founded 30 years ago as a one-man company. In 2007, the medium-sized company with 65 staff members and almost 50 vehicle units transported maritime containers, paper, steel and machinery. The model is a three-axle Mercedes-Benz Actros tractor with forward-stroke axle and a five-axle Meusburger trailer with curtain canvas.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mahlstedt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | March/April 2008 |