Mercedes-Benz Actros LH bulk volume semitrailer "Bautrans" (A)
Product number:
153584
Listprice:
24,50 €
For this Herpa model in the design of the Austrian shipping company Bautrans, the Mercedes-Benz Actros LH with three-axle chassis and forward-stroke axle is being used. It carries the voluminous Meusburger trailer with four axles. The Bautrans GmbH was founded in 1972 to cover the needs of the transporting sector of the construction branch in Vorarlberg. After structural modifications in 2001, the company’s services meanwhile include special transports, heavy-duty transport, assembly logistics, mobile crane and forklift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bautrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.8 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For this Herpa model in the design of the Austrian shipping company Bautrans, the Mercedes-Benz Actros LH with three-axle chassis and forward-stroke axle is being used. It carries the voluminous Meusburger trailer with four axles. The Bautrans GmbH was founded in 1972 to cover the needs of the transporting sector of the construction branch in Vorarlberg. After structural modifications in 2001, the company’s services meanwhile include special transports, heavy-duty transport, assembly logistics, mobile crane and forklift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bautrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.8 g |
| Release Date | September/October 2007 |