Mercedes-Benz Actros LH box trailer "Logistix4U"
Product number:
452298
Listprice:
7,75 €
Logistic-4u has mainly specialized in beverage logistics. By cooperation with a Czech partner company, the medium-sized company from Neunkirchen in Bavaria remains competitive. Among the customers is also a French company for a noble mineral water, which Logistix-4u distributes all over Germany. Over 4,000 cases per truck are delivered to local supermarkets. Partial edition of an exclusive model for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Logistix 4U |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 122 g |
| Production date | 11/2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Logistic-4u has mainly specialized in beverage logistics. By cooperation with a Czech partner company, the medium-sized company from Neunkirchen in Bavaria remains competitive. Among the customers is also a French company for a noble mineral water, which Logistix-4u distributes all over Germany. Over 4,000 cases per truck are delivered to local supermarkets. Partial edition of an exclusive model for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Logistix 4U |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 122 g |
| Production date | 11/2007 |