Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "Wandt"
Product number:
276283
Listprice:
30,26 €
Hardly any other Brunswick based company promotes its home city as the shipping company Wandt. For twenty-five years, the Wandt trucks have been driving across the country and Europe for Bruns-wick and the region, a kind of free service. Thus, it is not surprising that Wandt also promotes a new business zone, located right next to the A2 autobahn. And, it is not surprising either that Herpa has manufacture this new trailer as a model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 08/2005 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Hardly any other Brunswick based company promotes its home city as the shipping company Wandt. For twenty-five years, the Wandt trucks have been driving across the country and Europe for Bruns-wick and the region, a kind of free service. Thus, it is not surprising that Wandt also promotes a new business zone, located right next to the A2 autobahn. And, it is not surprising either that Herpa has manufacture this new trailer as a model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / red / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 260 g |
| Production date | 08/2005 |
| Limited quantity | 750 |