Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "K. Polak" (PL)
Product number:
120784
Listprice:
50,78 €
The K. Polak Transportation Company from Poland operates a wide range of vehicles in its fleet, including this fantastic “Marmor Truck”. The Company, based in Warsaw, was founded in 1982 and is specialized in transports to Austria. The “Marmor Truck” features illustrations of famous persons such as Gottlieb Daimler, Carl Benz and Wilhelm Maybach. This fabulous Truck-Highlight is released in a Private-Collection Showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polak |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 253.1 g |
| Release Date | January/February 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The K. Polak Transportation Company from Poland operates a wide range of vehicles in its fleet, including this fantastic “Marmor Truck”. The Company, based in Warsaw, was founded in 1982 and is specialized in transports to Austria. The “Marmor Truck” features illustrations of famous persons such as Gottlieb Daimler, Carl Benz and Wilhelm Maybach. This fabulous Truck-Highlight is released in a Private-Collection Showcase.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polak |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 253.1 g |
| Release Date | January/February 2006 |