Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "Frueh Koelsch"
Product number:
158602
Listprice:
24,50 €
For over 100 years, the famous Früh Kölsch has been brewed in the shade of the Cologne Cathedral. Herpa will release three different vehicles in the brewery’s current design as onetime editions. Two Mercedes-Benz Actros long-distance trucks are complimented by a Mercedes-Benz Atego as distributor vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Früh Kölsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For over 100 years, the famous Früh Kölsch has been brewed in the shade of the Cologne Cathedral. Herpa will release three different vehicles in the brewery’s current design as onetime editions. Two Mercedes-Benz Actros long-distance trucks are complimented by a Mercedes-Benz Atego as distributor vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Früh Kölsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | May/June 2011 |