Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "FFH broadcasting station"
Product number:
266086
Listprice:
23,60 €
The number one radio station in the German state of Hessen is HIT RADIO FFH. With 664,000 listeners each hour, it outperforms it’s the semi-state-run competitor hr3 (278,000 each hour) more than twice. These were the most important results of the official media analysis 2003/II, published on July 22, 2003. This nationwide media analysis is carried out in behalf of all semi-state-run and private radio stations, as well as large advertising agencies and other media companies.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hit-Radio FFH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 10/2003 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The number one radio station in the German state of Hessen is HIT RADIO FFH. With 664,000 listeners each hour, it outperforms it’s the semi-state-run competitor hr3 (278,000 each hour) more than twice. These were the most important results of the official media analysis 2003/II, published on July 22, 2003. This nationwide media analysis is carried out in behalf of all semi-state-run and private radio stations, as well as large advertising agencies and other media companies.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hit-Radio FFH |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 10/2003 |
| Limited quantity | 500 |