Mercedes-Benz Actros LH box semitrailer "ELW Prag fire department" (CZ)
Product number:
156691
Listprice:
24,50 €
Police, emergency physician, ambulance, fire brigade and THW, these are the helpers daily life can’t be imagined without. It is therefore logical that again and again models from these organizations are released in the Herpa collection. The fire brigade in Prague operates this strikingly painted semitrailer as operation control vehicle for large scale operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Police, emergency physician, ambulance, fire brigade and THW, these are the helpers daily life can’t be imagined without. It is therefore logical that again and again models from these organizations are released in the Herpa collection. The fire brigade in Prague operates this strikingly painted semitrailer as operation control vehicle for large scale operations.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rettungsdienst |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |