Mercedes-Benz Actros LH box EuroCombi "Knecht TVL"
Product number:
156646
Listprice:
32,50 €
In 1970, the forwarding company was founded in Rudersberg. In 1989, Heinz Knecht founded a subsidiary in Triptis, Thuringia. Today it comprises of a warehouse- and logistics center. Since 2008, Knecht TVL GmbH has been a part of the NordSüd company group. The company group’s headquarters are located in Westphalia. Currently, 800 employees work in 13 locations for the company. The extra-long vehicle is currently tried out in an on-road test.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Knecht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1970, the forwarding company was founded in Rudersberg. In 1989, Heinz Knecht founded a subsidiary in Triptis, Thuringia. Today it comprises of a warehouse- and logistics center. Since 2008, Knecht TVL GmbH has been a part of the NordSüd company group. The company group’s headquarters are located in Westphalia. Currently, 800 employees work in 13 locations for the company. The extra-long vehicle is currently tried out in an on-road test.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Knecht |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |