Mercedes-Benz Actros LH beverage semitrailer "Krombacher"
Product number:
153683
Listprice:
24,50 €
Premiere in the Herpa program: For the first time a truck of the Krombach brewery will also be released in the Herpa serial program. To this day, only promotion models of the famous brewery were released. The Herpa model is a beverage box semitrailer with the striking promotion for the latest Krombach product, an especially mild beer, the „Krombacher Extra Mild“. The tractor is a Premium series Renault.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krombacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | September/October 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Premiere in the Herpa program: For the first time a truck of the Krombach brewery will also be released in the Herpa serial program. To this day, only promotion models of the famous brewery were released. The Herpa model is a beverage box semitrailer with the striking promotion for the latest Krombach product, an especially mild beer, the „Krombacher Extra Mild“. The tractor is a Premium series Renault.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Krombacher |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Silver / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.7 g |
| Release Date | September/October 2007 |