Mercedes-Benz Actros LH beverage box trailer "Jever"
Product number:
153171
Listprice:
24,50 €
For friends of beer transporter vehicles, we are releasing a nice novelty: a newly developed beverage box trailer. It is not just a simple, plain-walled box! The new upper body is decorated with very fine outlines of the elaborate opening mechanism.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jever |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | March/April 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For friends of beer transporter vehicles, we are releasing a nice novelty: a newly developed beverage box trailer. It is not just a simple, plain-walled box! The new upper body is decorated with very fine outlines of the elaborate opening mechanism.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jever |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | March/April 2007 |