Mercedes-Benz Actros LH 08 silo semitrailer "Hoyer Food"
Product number:
157643
Listprice:
24,50 €
The family company Hoyer has been on the market for more than 60 years. In 1946, Walter Hoyer founded the Internationale Fachspedition in Hamburg. In 1985, the first subsidiary was established overseas. Meanwhile, 15 subsidiaries have been established in Europe. 20,000 tank containers transported on 3,100 trailers make Hoyer Germany-wide the second-largest forwarder for liquid transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The family company Hoyer has been on the market for more than 60 years. In 1946, Walter Hoyer founded the Internationale Fachspedition in Hamburg. In 1985, the first subsidiary was established overseas. Meanwhile, 15 subsidiaries have been established in Europe. 20,000 tank containers transported on 3,100 trailers make Hoyer Germany-wide the second-largest forwarder for liquid transports.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 86.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |