Mercedes-Benz Actros LH 08 silo semi trailer "Imgrund"
Product number:
156028
Listprice:
24,50 €
The forwarding company Imgrund from Wesel at the Rhine has specialized in transporting bulk goods for silo transports – no matter if provisions or chemicals. The large fleet currently contains about 100 tractors and 120 trailers. One of them is the original of this Herpa model featuring the new company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Imgrund |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarding company Imgrund from Wesel at the Rhine has specialized in transporting bulk goods for silo transports – no matter if provisions or chemicals. The large fleet currently contains about 100 tractors and 120 trailers. One of them is the original of this Herpa model featuring the new company design.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Imgrund |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |