Mercedes-Benz Actros LH 08 semi low-boy semitrailer "Kahl Schwerlast"
Product number:
158824
Listprice:
32,50 €
Equipped with the current 6x2 chassis, this Mercedes-Benz Actros LH 08 will be released with a Goldhofer flat-bed semitrailer in the colors of the company Kahl Schwerlast, which took delivery of two of these tractors in 2011.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Equipped with the current 6x2 chassis, this Mercedes-Benz Actros LH 08 will be released with a Goldhofer flat-bed semitrailer in the colors of the company Kahl Schwerlast, which took delivery of two of these tractors in 2011.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kahl Schwerlast |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 90 g |
| Release Date | July/August 2011 |