Mercedes-Benz Actros LH 08 refrigerated box semitrailer "Schoeni" (CH)
Product number:
155007
Listprice:
23,50 €
The Schöni Transport AG is one of the biggest and Europe-wide known transportation companies from Switzerland. It was founded in 1969. Center of the business unit is the freight traffic from and to Italy. But also all other European countries are served by this freight specialist’s truck fleet. Herpa realized a one-time edition of the new MB Actros LH MP3 with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schöni |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | September/October 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Schöni Transport AG is one of the biggest and Europe-wide known transportation companies from Switzerland. It was founded in 1969. Center of the business unit is the freight traffic from and to Italy. But also all other European countries are served by this freight specialist’s truck fleet. Herpa realized a one-time edition of the new MB Actros LH MP3 with refrigerated box trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schöni |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | September/October 2008 |