Mercedes-Benz Actros LH 08 lowliner semitrailer "Kay Schultz"
Product number:
157834
Listprice:
29,50 €
As son of a self-employed cattle trader with own truck fleet, Kay Schultz noticed quickly, that he was more interested in the fleet then in the actual cattle trade business. In 1992, he decided to acquire a long-distance traffic license. In 1994, he purchased a used heavy duty jumbo truck which he drove himself in firm charter traffic. In 1995, the first new semitrailer was added, since then, he has been purchasing a new forty-ton truck every year. Today, eighteen trucks are on the road, all featuring the characteristic color combination.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As son of a self-employed cattle trader with own truck fleet, Kay Schultz noticed quickly, that he was more interested in the fleet then in the actual cattle trade business. In 1992, he decided to acquire a long-distance traffic license. In 1994, he purchased a used heavy duty jumbo truck which he drove himself in firm charter traffic. In 1995, the first new semitrailer was added, since then, he has been purchasing a new forty-ton truck every year. Today, eighteen trucks are on the road, all featuring the characteristic color combination.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Kay Schultz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2010 |