Mercedes-Benz Actros LH 08 interchangeable pick-up trailer "Hangartner" (CH)
Product number:
157926
Listprice:
24,50 €
The company was founded in Aarau (Switzerland) in 1890 and has become a Europe-wide active forwarding and logistics group which operates subsidiaries in ten European countries. Hangartner is one of the most important forwarders in North-South/South-North traffic. The transalpine transit is a combined operation. The goods to be conveyed is moved through Switzerland on swap bodies or trailers on trains the transfer to the departure or arrival terminals is done by truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gartner KG Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The company was founded in Aarau (Switzerland) in 1890 and has become a Europe-wide active forwarding and logistics group which operates subsidiaries in ten European countries. Hangartner is one of the most important forwarders in North-South/South-North traffic. The transalpine transit is a combined operation. The goods to be conveyed is moved through Switzerland on swap bodies or trailers on trains the transfer to the departure or arrival terminals is done by truck.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gartner KG Österreich |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | November/December 2010 |