Mercedes-Benz Actros LH 08 cement-part transporter "Beton-Fertigteil-Union"
Product number:
157650
Listprice:
34,50 €
The Beton-Fertigteil-Union GmbH & Co.KG is a company of the concrete component industry. In Schramberg-Waldmössingen in Baden-Württemberg, BFU manufactures customized concrete components like walls, ceilings, stairs, columns and balconies for further processing on-site. BFU commands its own fleet for flexible deliveries to customers. The prototypical model transports two walls of the newly designed Herpa house.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BFU |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Beton-Fertigteil-Union GmbH & Co.KG is a company of the concrete component industry. In Schramberg-Waldmössingen in Baden-Württemberg, BFU manufactures customized concrete components like walls, ceilings, stairs, columns and balconies for further processing on-site. BFU commands its own fleet for flexible deliveries to customers. The prototypical model transports two walls of the newly designed Herpa house.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | BFU |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | September/October 2010 |